Hashtag nedir nasıl kullanılır önemi nedir

Hashtag Kullanımı (Etiket) İnstagram için Nasıl Olmalı? 5 Önemli İpucu

Bu yazımızda instagram hashtag kullanımı ( etiket ) püf noktalarından bahsedeceğiz.

Sosyal medya platformları arasında şuan en populer olan instagram gün geçtikçe kullanıcı sayısını artırmaktadır. Gün geçtikçe birey ve işletmeler takipçi sayılarını artırmak için birbirleriyle yarış halini almaktadırlar. Artık rekabetin yüksek olduğu bu platformda rakiplerinizi arkada bırakarak öne çıkmanız için sizlere hastagh kullanımı ( etiket ) hakkında bilgiler sunacağım.

Hashtag nedir nasıl kullanılır önemi nedir

Hashtag ( Etiket ) Nedir ?

Hashtag başına # işareti konularak oluşturulan bir eylemdir. Örneğin #istanbul #bursa #tbt gibi. Daha önceden Twitter ve Eksi Sözlük gibi sayfalarda kullanılarak gündemi ve popüler olan yer,olay,durum gibi birçok konuyu öne çıkarmıştır.

Neden Hashtag Kullanmalıyım ? Hashtag Kullanımı Ne kadar Önemli?

  • Zamanla instagram için Hashtag’ler firmaların ve bireylerin marka olma yolunda ilerlemesini sağlamıştır (#cznburak #yemekneredeyenir gibi).
  • Konum olarak çevrenizde markalaşma veya popüler olma yolunda kullanabilirsiniz. Bir akım başlatarak sesinizi büyük kitlelere ulaştırabilirsiniz.
  • Eğer Firmaysanız sektörünüzdeki hizmet verdiğiniz hizmetleri hashtag olarak kullanarak bilinirliğinizi artırarak işletmenize müşteri çekebilirsiniz.
  • Hashtagler sizin instagramda gönderinizin Keşfete düşmesinde oldukça etkili bir yöntemdir.

İnstagramda Hashtagler Nerede Bulunur ?

İnstagram’da arama kısmında yazılan bir kelime veya kelime öbeğini aratarak hashtag bölmesinden aradığınız hashtaglere ulaşabilirsiniz. Görüldüğü üzere aşağıdaki resimlerde #güzelliksalonu hashtag’i ile en popüler olan ve keşfete düşmüş Başlıca Gönderiler kısmında gözükmektedir. En yeni ve son paylaşılan hashtagler ise En Yeniler bölümünde önümüze çıkmaktadır.

Gönderilerinizin okunabilirliğini artırmak için açıklama kısmı yerine ilk yorum olarak Hashtag kelime gruplarınızı paylaşabilirsiniz aynı görevi sağlamaktadır.

Hashtag Kullanımı Nasıl ve Kaç Adet Olmalı ?

Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı ?

Hashtagleri açık hesap içerisinde paylaştığınız gönderilerinizde kullanmalısınız. Kendi hashtag isminizi oluşturabilirsiniz (örn. #yasinkaraca ). İşletme hesabı iseniz firmanız için yaptığınız hizmetleri popüler olan hashtaglerden yararlanabilirsiniz. Eğer sürekli seyehat yapan biri iseniz #traveller tarzında ilgi alanınız ile alakalı hasgleri bularak kullanmalısınız ki popülerliğiniz artsın. Ek bir hatırlama daha ekliyelim, her gönderiye aynı etiketleri yapmak içeriğinizin kitlelere ulaşmasını yani etkileşimi düşürebilmektetir. Gönderileriniz için farklı hashtag grublarını paylaşmanızı tavsiye ederim.

Peki hashtag kullanımı kaç adet olmalı?

Dikkat! çok fazla hashtag kullanımı sizi instagram tarafından gizli ban yemeye ( shadow ban ) itecektir. Yani siz gönderilerinizde 30+ hashtag kullanırsanız haberiniz olmadan banlanmış olabilirsiniz. Bu durum gönderilerinizin keşfete düşmesini ve takipçilerinize aktarılmamasına yol açmaktadır. O yüzden fazla hashtag kullanmayın!

Toplamda 10 20 arasında hashtag kullanabilirsiniz. Konunuzla alakalı en popüler olan hashtaglerden 4-6 arası gerii kalan limitiniz ile de az kullanılmış hashtagleri kullanmalısınız. Bu Keşfete düşme olasılığınız artıracakk bir tavsiye .

Hashtag Kullanımı için En Popüler ve Çok Kullanılan Uygulamalar Nelerdir ?

1-) All-Hashtag.com / Hashtag Bulmak için İnternet Sitesi

All-hashtag web sayfasını inceleyerek sektörünüzdeki popüler hashtaglere ulaşabilirsiniz.

Aşağıda örnek bir aramayla neler karşımıza çıktığını görebilirsiniz.

2-) in Tags / Hashtag Bulmak için Mobil Uygulama ( Android )

Kategoriler şeklinde sektörünüze ve ilgi alanlarınıza özel hasgtagleri in Tags uygulaması ile oldukça kolay bulabilirsiniz.

3-) Hashtag Expert for IG / Hashtag Bulmak için Mobil Uygulama ( IOS )

Bir önceki uygulama gibi Hashtag Expert for IG uygulamasıda kategorileşmiş olarak tutulan hashtag gruplarını sizlere sunmaktadır. İstediğiniz hashtagleri kaydederek kullanabilirsiniz.

Yazımızın sonuna geldik hashtag kullanımı hakkında öğrenmek istediğiniz başka bir konu varsa şimdi yorum olarak yazın en kısa sürede tecrübelerimizi aktaralım. İyi Çalışmalar.

İnstagram hakkında tüm ipuçlarını görüntülemek için TIKLAYIN

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *